نگاه فارس
نویسنده کتاب رهش در شیراز عنوان کرد:

رهش برگرفته از نظریه انتقادی و دغدغه‌ای انقلابی/خوشحالم که عده‌ای می‌گویند کتاب امسال ضعیف‌تر از قبل است

۱۰ اسفند ، ساعت ۹:۲۴

امیرخانی نیز باگذشت زمان تغییر می‌کند و این برای من رضایت‌بخش است که کتاب جدیدم تکرار کتاب‌های گذشته نیست و حتی خوشحال هستم که بعضی از منتقدین می‌گویند رهش از کتاب‌های گذشته ضعیف‌تر است.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، عصر چهارشنبه ۹ اسفند، رضا امیرخانی نویسنده کتاب «رهش» ضمن حضور در مراسم جشن امضای کتاب جدیدش که در شیراز برگزار شد، در جمع دوستداران و خوانندگان کتاب خود به سؤالات آن‌ها پاسخ داد.

نویسنده کتاب‌هایی چون ارمیا، منِ او، قیدار و بی وطن و … در ابتدای سخنان خود با اشاره به استقبال مردمی از کتاب رهش گفت: در ابتدای کار شاید فروش اولین کتاب من چندین سال طول می‌کشید تا به ۳ هزار نسخه برسد و هر نویسنده‌ای باید زمانی را طی کند و با استقامت و ماندن در محیط نویسندگی به شرایطی که انتظار دارد دست یابد.

خوشحالم که می‌گویند کتاب امسال ضعیف‌تر است

امیرخانی در پاسخ به سؤال خبرنگار نگاه فارس در خصوص واکنش‌های متفاوتی که این روزها در فضاهای مجازی و رسانه‌ای نسبت به رهش می‌بینیم و حتی عده این کتاب را نسبت کتاب‌های قبلی ضعیف‌تر می‌دانند گفت: من نیز این نقدها را می‌بینم و از آن‌ها استفاده می‌کنم اما امیرخانی نیز باگذشت زمان تغییر می‌کند و این برای من رضایت‌بخش است که کتاب جدیدم تکرار کتاب‌های گذشته نیست و حتی خوشحال هستم که بعضی از منتقدین می‌گویند رهش از کتاب‌های گذشته ضعیف‌تر است.

رهش از دغدغه انقلابی گرفته‌شده است

نویسنده رهش در ادامه زبان کتاب را یک نظریه انتقادی عنوان کرد و افزود: تمام کتاب‌های من بر اساس دغدغه‌های شخصی و ذهنی نوشته می‌شود و بدون شک رهش نیز به یک دغدغه اجتماعی پرداختی است.

وی در ادامه دغدغه رهش را دغدغه‌ای مبتنی بر تفکرات انقلابی خود عنوان و خاطرنشان کرد: رهش به موضوع معماری و ظاهر شهری می‌پردازد و نقدی است به‌ظاهر شهر که تناسبی با معماری اسلامی و انقلابی ندارد.

امیرخانی در پاسخ به سؤالی دیگر که شاید علت تفاوت رمان رهش با دیگر رمان‌ها را ملموس نبودن سوژه بیان کرد، گفت: خیر، سوژه کتاب رهش کاملاً واضح است و موضوع به‌صورت مشخص در رهش عنوان‌شده است.

شکسته و جدانویسی برا کمک به زبان فارسی است

این نویسنده در پاسخ به سؤال علت جدانویسی و رسم‌الخط ویژه او در کتاب‌هایش گفت: زبان فارسی در خطر حذف شدن قرارداد و باید ما به آن کمک کنیم. اگر به سال‌ها قبل نگاه کنیم زبان مردم هندوستان فارسی بوده و اقبال لاهوری شاعر بزرگ هندی به زبان فارسی شعر گفته است اما اکنون دیگر در هند کسی به فارسی صحبت نمی‌کند.

امیرخانی در ادامه افزود به نظر من جدا و شکسته‌نویسی می‌تواند به مخاطب کمک کند تا بهتر به ریشه کلمه و معنی آن دست یابد و این خود کمکی بزرگ به نگه‌داشتن زبان فارسی است.

رهش جدیدترین رمان رضا امیرخانی است که ۶ سال پس آخرین کتاب او از اواخر بهمن ۹۶ وارد بازار شده است که با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده است. شخصیت اصلی داستان خانم میان‌سالی است به‌نام لیا که خودش معمار است و همراه با همسرش که معمار است و در کار ساخت‌وساز و شهرداری است و فرزند بیمارشان که مشکل تنفسی دارد خانواده‌ای کوچک دارند. داستان حول محور این خانواده است و کشمکشی که لیا با همسرش پیرامون مسئله مدیریت شهری دارد و با ساخت‌وساز بی‌رویه و توسعه نامتوازن شهری به خاطر فرزندش و فرزندان نسل آینده مخالف است.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *