نگاه فارس

فرانسوی ها و برجام موشکی!

۲۱ دی ، ساعت ۱۱:۴۲

سوالی که اکنون باید حامیان برجام پاسخ دهند آن است که برجام قرار بود سیاست خارجی ما را از یک چالش رها نماید، یا تجارت و اقتصاد ما را هم مشروط به موضوعات غیرهسته‌ای نماید؟

به گزارش سرویس بین الملل نگاه فارس؛ حیدر شیرازی: در روزهای اخیر باری دیگر موضوع برجام و تصمیم ترامپ در ادامه یا لغو این توافق با رسیدن موعد سه ماهه تایید رئیس جمهوری آمریکا بر سر زبان‌ها افتاده است. یکی از حامیان جدی حفظ برجام ظاهراً فرانسوی‌ها هستند.

دلیل چرایی حمایت هم بسیار واضح است. پارسال در سالگرد برجام، گروه خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه اعلام کرد، افزایش فروش خودروهای برند پژو در ایران و ادامه ترمیم بازار خودروی اروپا موجب شد تا این شرکت بهترین عملکرد سالانه خود از سال ۲۰۱۰ تاکنون را به ثبت برساند.

 

گروه خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه اعلام کرد، افزایش فروش خودروهای برند پژو در ایران و ادامه ترمیم بازار خودروی اروپا موجب شده تا میزان تحویل جهانی خودروهای این شرکت در سال گذشته میلادی ۵٫۸ درصد افزایش پیدا کند. این موجب شد “پژو” پس از ۶ سال رکورد بزند.

وزارت خارجه فرانسه دیروز بیانیه‌ای در حمایت از برجام صادر کرد؛ اما در بخش عظیمی از این بیانیه اتهاماتی را علیه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران طرح کرده است. در این بیانیه درباره مسائل غیرهسته‌ای از جمله مسئله موشکی نیز صحبت شده است: «به غیر از مسئله موشکی، باید برای دیگر نگرانی‌ها نیز پاسخ‌هایی یافت. برنامه موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد همخوان نیست و عنصری ثبات‌زدا در منطقه است.»

قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران «می‌خواهد» از کار بر روی موشک‌های بالستیک که «برای داشتن توانایی حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند»، خودداری کند. الزام‌آور نبودن و مشروط بودن ادبیات این بند موجب شده تا بر خلاف ادعای آمریکا و کشورهای اروپایی، شورای امنیت نتواند تحریم یا قطعنامه تازه‌ای به بهانه موشکی علیه ایران صادر کند.

دولت فرانسه با بیان اینکه گزارش‌های منتشر شده مبنی بر انتقال فناوری موشکی از ایران به بازیگران غیردولتی در منطقه مایه «نگرانی جدی» است، نوشته است که «برنامه موشکی ایران باید چارچوب‌مند باشد. از ایران می‌خواهیم شلیک موشک‌های ناهمخوان با قطعنامه را متوقف کرده و پیشنهاد مذاکره درباره این موضوع را بپذیرد.»

با گذشته دو سال از اجرای برجام اکنون حتی فرانسوی‌ها که یکی از ذی منفعان برجام در مسائل اقتصادی‌اند، به دنبال امتیاز گیری‌های جدیدی از ایران در موضوعات غیرهسته‌ای هستند.

سوالی که اکنون باید حامیان برجام پاسخ دهند آن است که برجام قرار بود سیاست خارجی ما را از یک چالش رها نماید، یا تجارت و اقتصاد ما را هم مشروط به موضوعات غیرهسته‌ای نماید؟


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *