نگاه فارس
سخن سردبیر

معمای آشتی ملی بعد از فتنه۹۶

۱۷ دی ، ساعت ۱۷:۳۸

به گزارش نگاه فارس، سخن سردبیر: جواد خادم وزیر مسکن رژیم پهلوی چند روز گذشته در برنامه چشم‌انداز شبکه معاند بی‌بی‌سی در خصوص اغتشاشات هفته گذشته اعتراف می‌کند که از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده بودیم و ایده این بود که آغاز حرکت سیاسی نباشد و از معیشت ورود کنیم.

در یادداشت‌های قبلی که در نگاه فارس منتشر کردیم بارها از جدایی مردم گله‌مند و مطالبه گر از اغتشاش‌گران و معاندین نوشته‌ایم و همچنان بر این باور که مطالبه، حق مردم و صفوف آن‌ها از فنته گران جداست.

با نگاهی به بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس چند نکته جالب و قابل‌توجه نظر هر خواننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

هرچه ۱۱ بند بیانیه را بالا پایین کنیم خبری از محکومیت دخالت عوامل خارجی و فتنه آمریکایی، سعودی که در دی‌ماه ۹۶ اتفاق افتاد وجود ندارد. در عوض هدف اعتراضات را تخریب دولت اعلام می‌کنند و رفتاری سیاسی! ای‌کاش حداقل در این مورد به سخنان جناب رئیس‌جمهور که برای تخریب او احساس نگرانی می‌کنند استناد می‌شد و کمی به فتنه‌ها اشاره. البته انتظار بالایی است، همان‌گونه که فتنه و آشوب برای مردم جمهوری اسلامی خط قرمز است انگار نام آوردن از تلاش‌های دشمنان و فتنه و اغتشاش برای نابودی جمهوری اسلامی هم برای عده‌ای خط قرمز و با حیات سیاسی‌شان عجیب عجین شده است.

درجایی دیگر از گلایه مردمی سخن میگویند ولی کدام گلایه؟ گلایه از اینکه مزدم از انتصاب‌های بعد از انتخابات ۹۶ ناراحت هستند؟ به قول رهبر انقلاب برای مردم خدمت و کار مهم است، چپ و راست هم ندارد. بعد از گذشت چند ماه از عمر دولت دوازدهم هنوز عده‌ای در دعواهای سیاسی مانده‌اند و ناراحت از خطوط سیاسی بعضی از وزرا هستند. نمی‌دانم باید افسوس خورد که بجای پرداختن به مطالبات واقعی مردم به اسم آن‌ها  به منافع حزبی دامن زده می‌شود یا امیدوار بود که روزی نگاه‌های صرف سیاسی پایان میابد؟

همان ایام یوم‌الله نه دی در یادداشتی اشاره کردیم که همین‌که به ایام پایان فتنه ۸۸ می‌رسیم، کسانی که در امتحان فتنه ۸۸ مردود شده‌اند دم از آشتی ملی می‌زنند! مگر مردم با نظام و مسئولین قهرند؟ تکرار مکررات نمی‌کنم ولی اگر روز ۱۴ دی در خروش اعلام برائت مردم از اغتشاش‌گران و فتنه گران شرکت کرده باشید به‌خوبی متوجه شده‌اید که مردم سوای از گرایش‌های سیاسی چه به رئیس‌جمهور فعلی رأی داده، چه رأی نداده باشند در راهپیمایی شرکت کرده بودند. اگر احیاناً قصد دیگری از آشتی و برگرداندن فتنه گران به جامعه است که مردم جواب فتنه گران، چه در حصر، چه در قصر و چه اغتشاش‌گران را دوباره در روز ۱۴ دی امسال دادند.

ای‌کاش احزاب به‌جای سیاست زدگی و در نظر گرفتن منفعت‌های حزبی، کمی به دردهای مردم می‌پرداختند. خبری و سخنی از مشکلات و دردهای مردم در بیانیه‌ها و اعلام مواضع اصلاح‌طلبان کشور و استان فارس نیست. حتی خروش ملی و مذهبی مردم شهر نیز باید سانسور شود و عدم دعوت و حضور در حمایت از نظام سؤالی بزرگ‌تر. از نمایندگان مجلس و شورای شهر که دم از حقوق شهروندی می‌زنند هم خبری نیست، اگر به دید عده ای امنیت و آسایش جزء حقوق شهروندی نیست، مطالبات اقتصادی از دولت چطور؟!

آری شاید اعتراف به بعضی مسائل برای اهداف حزبی و جناحی عده‌ای سنگین و گران تمام شود.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *