نگاه فارس

اگر مطالعه ندارید، مسئولیت هم نداشته باشید

۱۱ آذر ، ساعت ۱۴:۰۱

«اگر مطالعه ندارید، بهتر است مسئولیت هم نداشته باشید.» این یک جمله سلیقه‌ای، شعاری و زاییده ذهن نگارنده نیست بلکه یک فرمان صریح از فرمانده معظم کل قوا و رهبر انقلاب اسلامی است که متأسفانه هنوز دربرخی نهادها و سازمان‌ها برزمین مانده است.

به گزارش نگاه فارس، نجمه اشرفی در یادداشتی در روزنامه سبحان نوشت: طی یک هفته بهار کتاب در شیراز خیلی از مسئولان را درنمایشگاه دیدیم و خیلی‌ها را هم متأسفانه ندیدیم؛ هرچند حضور در نمایشگاه ملاک دقیقی برای اهل مطالعه‌بودن یا نبودن مسئولان نیست اما حضور ویترینیِ برخی مسئولان نشان داد که خیلی جاها فرمان مقام معظم رهبری بر زمین مانده است.

در حاشیه نمایشگاه و طی گفت‌وگوهایی که با بعضی از مسئولان داشتم، تعداد معدودی از آنها آخرین کتاب‌شان را به تازگی تمام کرده بودند و در مصاحبه سریعاً اسم کتاب، نویسنده و ناشر را پاسخ می دادند، برخی بعد از کمی فکرکردن اسم آخرین کتابی که خوانده بودند را به یاد می‌آوردند اما اکثراً اصلاً یادشان نبود چند وقت پیش کتابی تورق کرده‌اند و کمبود وقت را برای این ضعف بزرگ بهانه می‌کردند که البته عذر بدتر از گناه بود؛ چراکه هیچ‌کس بیشتر از شخص رهبر انقلاب مشغله ندارد اما مطالعه شبانه ایشان هنوز هم زبانزد است، باتازه‌های نشر ارتباط قوی دارند و با تقریظ‌هایشان در معرفی خیلی از کتاب‌ها مؤثر بوده‌اند؛ آثار خیلی از هنرمندان را دنبال کرده و اگر در مجلسی حاضر نباشند جویای احوال‌شان می شوند.

باید به برخی مسئولان گفت؛ اگر آخرین کتابی که خوانده‌اید یادتان نمی آید، قصد خریدن کتاب هم ندارید، با نویسندگان و شعرای استانی و ملی هم آشنا نیستید، فرصت بازدید از همه سالن‌ها هم ندارید، دقیقاً انگیزه‌تان از آمدن به نمایشگاه کتاب چیست؟

واقعاً جای سؤال است که چرا اکثر مسئولان زمان محدودشان را فقط با رد شدن از جلوی غرفه رسانه‌ها صرف کردند؟ نمایشگاه کتاب، آتلیه نیست که فقط برای عکس گرفتن و تیتر شدن در رسانه‌ها به آن سربزنند. حداقل انتظار می رفت به احترام علاقه شخصی‌شان برای موردمصاحبه قرارگرفتن با آمادگی می‌آمدند و شأن نمایشگاهی که برای بازدید انتخاب کرده بودند را رعایت می‌کردند.

خرید چندکتاب آنقدر‌ها هم سخت نیست. «الناس علی دین ملوکهم»؛ کافی است کمی فکر کنیم یک مسئول با خریدچند کتاب چقدر می تواند به دست اندرکاران نمایشگاه و غرفه داران روحیه بدهد و الگویی برای مردم مراجعه‌کننده به نمایشگاه باشد. قطعاً شلوغی اطراف مسئولان نظر همه را جلب می کند؛ اگر در این شلوغی چندکتاب در دست داشته باشند، نگرانی‌شان برای سرانه پایین مطالعه بین عموم مردم باورپذیرتر می شود.

خیلی از مسئولان می‌گفتند مردم بیشتر تماشا می‌کنند و خریدار نیستند، آخر کار هم دست خالی نمایشگاه را ترک می‌کردند!

به نظر می رسد برای افزایش سرانه مطالعه در گام اول به راه اندازی نهضت کتاب‌خوانی بین برخی مسئولان نیازمندیم. برخی از مسئولان که خودشان رونمایی کتاب داشتند، به دلیل سمتی که داشتند رونمایی از کتاب‌شان حتی بیشتر از نویسندگان و شاعران حرفه ای موردتوجه قرار می‌گرفت اما کاش کتاب نوشتن هم مثل خیلی از کارهای دیگر، نمادین و سفارشی نشود و حداقل مسئولان نویسنده توان داشته باشند چندخط درباره اثرشان توضیح دهند. اگر رونمایی از کتاب هم به ابزار سیاسی و پله‌های ترقی شغلی در سمت‌های اداری تبدیل شود که باید فاتحه عرصه کتاب و کتاب‌خوانی را نیز خواند

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *