نگاه فارس
با معرفی هفت کتاب شاخص در حوزه مطبوعات و رسانه؛

از رستاخیر جانِ اصحاب رسانه تا همینگوی خبرنگارانِ شیرازی

۹ شهریور ، ساعت ۱۴:۱۲

 

نشست کتابخوان رسانه با معرفی هفت کتاب شاخص در حوزه مطبوعات و رسانه برگزار شد.Image result for ‫نشست کتابخوان رسانه فارس‬‎

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، نشست کتابخوان رسانه بامعرفی هفت کتاب شاخص در حوزه مطبوعات و رسانه برگزار شد، کتابخوان عنوان نشست هایی است که به منظور به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می شود.

 

روح‌الله منوچهری سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس با اشاره به اهداف برگزاری نشست های کتابخوان تخصصی گفت: از محور های اصلی فعالیت نهاد کتابخانه های عمومی گسترش نشست های کتابخوان تخصصی است، ترویج این نشست ها در میان قشر تحصیلکرده کشور تاثیر بسزایی در گسترش کتابخوانی خواهد داشت که نشست هایی با موضوع زبان و ادبیات فارسی، علم اطلاعات و دانش شناسی، پزشکی و طب سنتی، هنر و سینما و….. نمونه هایی از نشست های تخصصی کتاب خوان استان فارس است.

وی در ادامه بیان کرد: امیدوار است برگزاری نشست های تخصصی مورد استقبال جامعه علمی قرار بگیرد و با گسترش فراوانی در سطح کشور روبه رو شود. به همین منظور نشست تخصصی کتابخوان رسانه توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به منظور نیل به این اهداف در شیراز برگزار می شود.

در این نشست تخصصی که امروز در کتابخانه عمومی شهید آیت الله دستغیب برگزار شد هفت نفر از اهالی رسانه شیراز به معرفی کتاب هایی در حوزه رسانه پرداختند همچنین در خصوص نقش رسانه در ترویج کتابخوانی مباحثی مطرح شد.

از رستاخیر جان اصحاب رسانه تا همینگوی خبرنگاران شیرازی

در این نشست نجمه اشرفی خبرنگار روزنامه سبحان، به معرفی کتابی از مجموعه آثار منتشر شده ازسید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی، به نام “رستاخیز جان” پرداخت. این کتاب، همچون بیشتر کتب شهید، مجموعه ای است از مقالاتِ گردآوری شده؛ البته با موضوعات هنر، ادبیات و فرهنگ. مقالات کتاب در چهار بخش دسته بندی شده است.

اشرفی با ارائه ای در مورد کتاب به بخش چهارم کتاب که به مقاله ای با موضوع خطر مرگ تئاتر و انفصال آن از مردم آمده است و سپس مقاله ای از اولین شماره نشریه سوره در سال ۱۳۶۸، در تبیین پیام امام خمینی ـ قدّس سرّه ـ به هنرمندان ذکر شده است، اشاره کرد.

صفدر دوام خبرنگار روزنامه عصرمردم، خواندن کتاب «شگرد های خبرنویسی» اثر حسن قربانی را به همکاران و حاضرین معرفی کرد.

کتاب «روایت مارتین واکر از قدرتهای جهان مطبوعات» را هژیر فتحی سرپرست خبرگزاری مهر جنوب کشور، معرفی کرد که نویسنده در این کتاب دوازده روزنامه برجسته جهان را از منظر تاریخی و چگونگی فعالیت آنها، بررسی کرده است.

حسن دهقان عضو شورای سردبیری روزنامه افسانه، کتاب« گزارشگران بزرگ» از دیوید رندال را به اصحاب رسانه معرفی کرد.

غیاث ملک حسینی دبیر سرویس فرهنگ روزنامه خبر جنوب، از کتاب «شیوه های مدرن خبر نویسی» برای حاضرین گفت.

در ادامه این نشست کتاب «لذت بودنِ با دوربین» را تجربه کنید، را محمد حسین نیکوپور عکاس خبری و خبرنگار خبرگزاری مهر معرفی کرد.

همچنین در ادامه ، «همینگوی خبرنگار» عنوان کتابی است که در برگیرنده ۷۵ مقاله و گزارش خبری منتخب از چهار دهه روزنامه نگاری ارنست همینگوی است، این کتاب به قلم ویلیام وایت نوشته و توسط کیهان بهمنی ترجمه شده است. همینگوی در مقام یکی از مشهورترین نویسندگان نسل خود، برای خوانندگان معاصر نیازی به معرفی ندارد اما کتاب «همینگوی خبرنگار» شامل یک سوم از مقاله های چاپ شده این نویسنده در روزنامه ها و مجله های مختلف بین سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۶ است . این کتاب توسط احسان اکبرپور خبرنگار روزنامه افسانه معرفی شده است.

در پایان این نشست از هفت نفر از اهالی رسانه که به معرفی کتاب پرداختند تقدیر و تشکر شد و مخاطبان با یکی از گنجینه های بزرگ نشریات کشور آشنا شدند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *